Vodni stres

Koje su razlike između suše i stresa izazvanog vodom za useve?

Suša i stres izazvan sušom su dva termina koja se često smatraju međusobno zamenjivim. Međutim, oni ne označavaju isto: dok je suša meteorološki fenomen, stres izazvan sušom (takođe nazvan stres zbog deficita vode) odnosi se na stanje biljke koja nema dovoljno vode. Dok suša nastaje nakon mnogih dana bez padavina, stres izazvan sušom može se brzo pojaviti u biljkama i imati uticaj na prinos.

Suša vs Stres izazvan nedostatkom vode

Suša je produženi period bez padavina. Ona je povezana sa izuzetnim vremenskim uslovima, uključujući promene u režimu padavina tokom godine, visoke temperature i suve vetrove, koji svi deluju tokom vremena. Suša koja ima direktan uticaj na poljoprivrednu proizvodnju je edafička suša, poznata i kao suša zbog vlažnosti zemljišta. To je rezultat nedostatka dostupnih vodenih rezervi u zemljištu za biljke, što ima posledice na proizvodnju biljaka u celini, a indirektno i na proizvodnju životinja.

Suše su sve češće i ozbiljnije

Prema podacima Evropskog opservatorijuma suše (EDO), koji proučava vlažnost zemljišta od 2012. godine, kontinent je u poslednjih deset godina imao uslove za sušu. Konkretno, od 2018. godine, svaki put tokom godine javlja se mesec suše koji pogađa više od 40% evropskog zemljišta. To nije bio slučaj u prethodnih šest godina, od 2012. do 2018. godine. Drugde u svetu, severni Brazil je zahvatila bezpresedana suša u jesen 2023. godine, koja je nanela štetu ljudima, divljim životinjama i biljkama.

Stres zbog deficita vode, podmukli fenomen

Termin „stres izazvan sušom“ odnosi se na stanje biljke kada su njeni zahtevi za vodom veći od onoga što tlo može da obezbedi. Drugim rečima, biljka je „žedna“, ali tlo nema dovoljno vode da utaži žeđ. Suša prirodno izaziva stres zbog suše tokom vremena, ali samo nekoliko dana – ili čak jedan dan bez vode – može izazvati dovoljno stresa kod biljke da utiče na njen razvoj, a samim tim i na prinos. Biljke su stoga primorane da aktiviraju mehanizme kako bi se sačuvale. Nedostatak vode ugrožava potencijal prinosa u različitim obimima, zavisno od faze razvoja useva. Čak i kratki periodi nedostatka vode mogu izazvati gubitak prinosa ako se dogode u ključnim fazama životnog ciklusa biljke, kao što su faze cvetanja ili punjenja zrna.

Zemljišta sa niskim sadržajem dostupne vode su osetljivija

Parcele sa niskim sadržajem dostupne vode su posebno sklone stresu izazvanom sušom. Ako tlo ne zadrži dovoljno vode, biljke brzo mogu da pretrpe posledice. Ovo je takođe slučaj nakon slabih padavina kada tlo na površini izgleda vlažno, ali ostaje suvo na korenu i duboko u zemlji. Snažan vetar takođe može brzo osušiti zemlju. S druge strane, jake padavine obično se slivaju sa površine zemlje i ne prodru duboko, posebno na tvrda zemljišta. Ove jake padavine ne doprinose sadržaju dostupne vode u zemljištu i imaju minimalan uticaj na upravljanje stresom zbog deficita vode kod biljaka.

Naša rešenja protiv stresa izazvanog nedostatkom vode u poljoprivredi

Prirodna rešenja za prevenciju stresa izazvanog sušom

Preporučujemo primenu rešenja na bazi fitosterola kako bi se sprečilo da usevi pretrpe posledice stresa izazvanog sušom tokom jedne od ključnih faza njihovog ciklusa rasta. Elicit Plant nudi niz proizvoda sa dokazanim učinkom: EliZea (kukuruz), EliSun-a (suncokret) i EliGrain-a (žitarice), dostupna za sada i u drugim zemljama. Svi oni pripremaju useve za deficit vode, bez obzira na to koliko je nedostatak kratak ili privremen.

Otkrijte naša rešenja protiv stresa izazvanog sušom